Kasacja pojazdu to konieczność, kiedy wysłużone auto odmawia już posłuszeństwa i nie nadaje się do codziennego użytku. Oczywiście nie można pozbyć się auta bez odpowiednich formalności, które pozwolą na prawidłowe wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji oraz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia. Zapoznaj się, jak prawidłowo zezłomować pojazd.
Kiedy trzeba poddać pojazd kasacji?
Jeśli Twoje auto jest już stare i przede wszystkim wysłużone, a jego stan techniczny nie pozwala na bezpieczne użytkowanie, należy podjąć decyzję o jego zezłomowaniu. Taka decyzja jest szczególnie dobra, jeśli naprawy przewyższają wartość samochodu, co przestaje być opłacalne. Jak wiemy, koszty utrzymania pojazdu są bardzo wysokie, a mimo iż auto nie nadaje się do użytku, a jest nadal zarejestrowane, to podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC.
Aby móc prawidłowo wyrejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji potrzebne jest zaświadczenie, które potwierdzi fakt skasowania pojazdu, dlatego wybierając firmę, która się tym zajmie, należy sprawdzić, czy jest ona legalna i będzie mogła wystawić zaświadczenie o fakcie zezłomowania pojazdu. Przykładem takiej firmy jest Auto Kurek, która istnieje na rynku od lat i zajmuje się kasacją pojazdów, świadcząc tym samym usługi na najwyższym poziomie.
O czym należy pamiętać?
Najważniejszym dokumentem, który jest potrzebny, jest zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. To właśnie ten dokument pozwoli złożyć wniosek we właściwym Wydziale Komunikacji i wyrejestrować pojazd. Nie można zapomnieć również o prawidłowym zawiadomieniu ubezpieczalni. W przypadku niezgłoszenia faktu pozbycia się pojazdu składka OC zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok, co powoduje niepotrzebny wydatek.
Kto ponosi opłatę za złomowanie pojazdu?
Co do zasady, sprzedający nie ponosi opłaty za złomowanie pojazdu. Zazwyczaj jeszcze może liczyć na zapłatę w wysokości kilkuset złotych w zależności od wagi pojazdu jego stanu i wartości rynkowej. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie demontować części w samochodzie i oddać je kompletne. W przypadku ujawnienia braków części zostanie pobrana opłata ryczałtowa, która zostanie wyliczona przez firmę zajmującą się kasacją pojazdów.
W przypadku, kiedy pojazdu nie można samodzielnie odstawić do punktu kasacji pojazdów, można skorzystać z usługi lawetowania pojazdu. Kasacja pojazdów na terenie Poznania wykonywana przez legalnie działającą firmę Auto Kurek zapewnia oprócz kasacji również lawetowanie pojazdów. Kasacja pojazdu jest zupełnie darmowa, jedyny ewentualny koszt dotyczy transportu pojazdu do miejsca kasacji.
Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania pojazdu?
Podstawowym dokumentem jest oczywiście dowód tożsamości, który pozwoli zidentyfikować właściciela auta. Kolejnymi dokumentami niezbędnymi są dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Jeśli pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, powinien on również stawić się w firmie złomującej. Jeśli nie jest to możliwe, należy posiadać zgodę współwłaściciela na zezłomowanie.
Jeśli pojazd nie posiada dowodu rejestracyjnego, należy udać się do właściwego Wydziału Komunikacji, który wystawi zaświadczenie potwierdzające posiadanie dowodu rejestracyjnego. Podobna procedura dotyczy karty pojazdu, jeśli została ona zagubiona, można również oświadczyć fakt jej utraty. Wszystko zależy od zasad i polityki firmy, która będzie zajmować się kasacją.