Wycieraczki samochodowe

Czas jesiennych przymrozków zwiastuje nadejście zimy – niekorzystnego okres dla samochodów. Zamarznięte zamki i oszronione szyby, które trzeba z mozołem oczyszczać ze śnieżnego nalotu to dopiero początek problemów. Bywa, że warunki atmosferyczne są szczególnie niekorzystne i cały samochód pokryty jest warstwą lodu. Łatwo wtedy uszkodzić wycieraczki samochodowe.

Zagrożenia dla wycieraczek

Przymarznięte wycieraczki samochodowe i próba ich uruchomienia mogą skończyć się fatalnie co najmniej na dwa sposoby. Najgorszą opcją może okazać się spalanie silnika napędzającego osie, gdzie zamontowane są wycieraczki. Jeśli nawet uda się wprawić w ruch cały mechanizm, oszroniona lub tym gorzej oblodzona nawierzchnia szyby, może natychmiast uszkodzić pióra wycieraczek. W zmarzlinie mogą znajdować się przymarznięte kamyki i uruchomienie wycieraczek może spowodować zarysowania na powierzchni szyby.

Jak sobie radzić z przymrozkami?

Najkorzystniejszą opcją jest posiadanie samochodu wyposażonego w system podgrzewania wielu elementów w samochodzie. Między innymi szyby przedniej. Jeśli auto nie ma takich udogodnień, trzeba radzić sobie inaczej. Do szybkiego pozbycia się zmarzliny z szyby najodpowiedniejszy wydaje się być środek do odmrażania. Zawiera on stężony alkohol, którego działanie obniża próg topnienia zamarzniętej wody.

Jeśli nie posiadamy środka do rozmrażania, najlepiej włączyć silnik i skierować cały ciąg wentylatorów na przednią szybę. Na początku szkło jest obmywane przez chłodne powietrze, które w miarę pracy silnika zmienia temperaturę. Łagodna operacja rozgrzewającym się powietrzem nie powoduje naprężeń w hartowanym szklanym laminacie. Zdarza się bowiem, że po odejściu mrozów pojawiają się na przedniej szybie pęknięcia zaczynające się na jednej z krawędzi i postępujące w głąb połaci szyby. Takie pęknięcie jest nieobliczalne i może powędrować w dowolnym kierunku. Jedno jest wtedy pewne – za uszkodzenia na szybie można stracić dokumenty wozu i narazić się na mandat oraz punkty karne.

Kiedy należy wymienić wycieraczki?

Prędzej czy później pióra wycieraczek, będące najmniej trwałym ich elementem, ulegną zniszczeniu. Wycieraczki samochodowe są najbardziej potrzebne w okresie jesienno-zimowym dlatego przed nastaniem trudnego okresu trzeba dokonać inspekcji stanu wszystkich elementów układu oczyszczania szyby, włącznie ze spryskiwaczami. Najbardziej racjonalnie jest zmieniać pióra wycieraczek samochodowych na nowe dwa razy do roku. Przed i po sezonie, kiedy są najbardziej potrzebne i najintensywniej się zużywają. Kiedy są zauważalne pierwsze symptomy zużycia (piski i inne) trzeba bezzwłocznie dokonać wymiany. Wycieraczka samochodowa jest jednym z kluczowych elementów zapewniających dobrą widoczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here