Samochód posiada wiele istotnych części, które zespolone tworzą całość. Dzięki nim prawidłowo działają poszczególne funkcje oraz nasze auto, które możemy wówczas prowadzić z dowolnego punktu A do punktu B. Jednakże do czego służą poszczególne z nich? Za co odpowiadają? Sprawdź, do czego służy sprzęgło w samochodzie.
Zobacz też: http://www.carpathians.pl/jak-dziala-sprzeglo-i-do-czego-jest-potrzebne-w-samochodzie/
Jaka jest rola sprzęgła?
Sprzęgło to zespół elementów, które służą do połączenia dwóch wałów – napędowego oraz napędzanego. Połączenie to utworzone jest w celu przeniesienie między nimi momentu obrotowego. Potocznie mówi się o nim sprzęgło cierne, które jest połączeniem między skrzynią biegów a silnikiem.
Czy wiesz, że istnieje wiele typów takich urządzeń? Jak również cały szereg rodzajów podziału sprzęgieł. Jednym z nich jest ten, który wyróżnia konstrukcje nierozłączne oraz rozłączne. To np.: sprzęgło Kardana, które także występuje w wielu pojazdach.
Jak działa sprzęgło w samochodzie?
Sprzęgło samochodowe łączy silnik ze skrzynią biegów, co ma na celu rozłączanie przekładni i wału wyjściowego jednostki napędowej. A to pozwala na płynną zmianę przełożenia lub zatrzymanie pojazdu. Stosowanie jest wymuszone pośrednio poprzez motor spalinowy, a to wymaga zastosowania skrzyni biegów, która wymaga połączenie z silnikiem właśnie poprzez sprzęgło. Bez sprzęgła samochód gasłby na postoju, a zmiana przełożeń nie byłaby możliwa albo bardzo mocno destrukcyjna dla całego układu napędowego.
Gdy wciskamy pedał sprzęgła, to przykładamy również siłę do łożyska wyciskowego, a to przenosi ją na sprężynę talerzową. Wówczas sprzęgło zostaje rozłączone, a więc rozdzielona zostaje tarcza cierna oraz koło zamachowe.
Sprzęgło cierne składa się z koła zamachowego, tarczy ciernej, oprawy sprzęgła, tarczy dociskowej, sprężyny talerzowej oraz obwodowej, a także mechanizmu wyciskowego.
Przeczytaj też: http://www.zwiazekidealny.pl/wesele-w-stylu-boho/