Klucze udarowe – wygodne narzędzia do serwisowania samochodu

0
1363

Klucze udarowe stanowią zazwyczaj wyposażenie profesjonalnych warsztatów mechanicznych. Jednak osoby wykonujące wiele czynności serwisowych samodzielnie powinny rozważyć zakup klucza udarowego. Umożliwia on odkręcenie nawet najbardziej zapieczonych śrub, a także zapewnia wygodę i usprawnia pracę przy samochodzie.

Po co jest udar mechaniczny?

Udar mechaniczny, którym wyróżniają się klucze udarowe spośród innych narzędzi polega na wytwarzaniu rytmicznych uderzeń przekazywanych na końcówkę klucza. Narzędzia zasilane są pneumatycznie, hydraulicznie lub elektrycznie. Udar mechaniczny najpowszechniej wykorzystywany jest w wiertarkach i młotach pneumatycznych. W przypadku kluczy udarowych rytmiczne uderzenia wspomagają działanie końcówki narzędzia. W profesjonalnych warsztatach samochodowych najczęściej możemy spotkać klucze zasilane pneumatycznie. Ich stosowanie wiąże się z koniecznością posiadania dodatkowego wyposażenia w postaci kompresora. Jednak na rynku dostępne są także narzędzia zasilane elektrycznie. Są one zazwyczaj mniejsze, a energia elektryczna czerpana jest z akumulatora o napięciu 12 V, lub gniazdka 230 V. Klucze udarowe zasilane elektrycznie nie dysponują tak wielką mocą, jak ich pneumatyczne odpowiedniki, jednak dostępna moc w zupełności wystarcza do samodzielnych prac warsztatowych.

Moc kluczy

Moc kluczy udarowych wyrażona jest w niutonometrach (Nm). Optymalna moc narzędzi warsztatowych oscyluje w granicach 1000 – 1500 Nm. Jednak dostępne są także klucze o mocy 4000 Nm, a ponadto narzędzia słabsze, które posiadają moc nie większą niż 500 – 800 Nm. Oprócz mocy maksymalnej ważna jest wartość dostępnego momentu roboczego. Jego siła powinna stanowić nie więcej niż jedną trzecią momentu maksymalnego. Jeżeli planujemy zakup kluczy udarowych do prywatnego garażu, warto zastanowić się nad wersją pneumatyczną lub narzędziem elektrycznym zasilanym z gniazdka elektrycznego. Klucze zasilane prądem z akumulatora stanowią natomiast dobre rozwiązanie tylko do doraźnych prac poza garażem.

Dobór końcówek

Klucz udarowy powinien być przede wszystkim wygodny w użyciu. Dobrze jest, jeśli posiada dodatkowy uchwyt i wygodnie leży w dłoni. Ważna jest także dobra obudowa i ochrona przed smarem, olejem i innymi zabrudzeniami, które zdarzają się w warsztacie. Klucz powinien poza tym wyglądać solidnie. Całość konstrukcji klucza udarowego musi być odporna na wstrząsy, uderzenia, zapylenie i działanie różnorodnych substancji. Klucze o mniejszej mocy są zazwyczaj wygodniejsze w użyciu, ponieważ znacznie łatwiej jest dotrzeć nimi do ukrytych elementów konstrukcyjnych. Ale nawet duże klucze dysponujące sporą mocą powinny mieć ergonomiczną budowę i być odpowiednio wyważone. Wszystko to wpływa na jakość i wygodę wykonywanych czynności warsztatowych.

Aby klucz pneumatyczny spełniał jak najlepiej swoje zadania musimy wyposażyć się w zestaw końcówek. Najważniejszym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę jest wielkość nasadki klucza udarowego. Wyrażona jest ona w calach i do niej musimy dopasować kupowane końcówki. Najlepiej jest wyposażyć się w jak najliczniejszy zestaw końcówek.

Klucze udarowe są powszechnie wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Przydają się także w codziennych czynnościach związanych z eksploatacją pojazdu. Pomagają w odkręcaniu zapieczonych śrub i umożliwiają ich dokręcanie z odpowiednią siłą. Każdy miłośnik motoryzacji, który samodzielnie serwisuje samochód powinien posiadać w garażu klucz udarowy wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here