Jakich akcesoriów potrzebujemy, aby skutecznie umyć samochód?

Wiosenne weekendowe przedpołudnie czy leniwa wakacyjna sobota to czas, który wielu właścicieli samochodów poświęca na mycie pojazdu. Praca przy aucie daje możliwość oderwania myśli od codziennych spraw i pozwala dobrze się zrelaksować. Bez względu na to, czy zajmujemy się samochodem na własnej posesji, czy korzystamy z myjni ręcznej musimy pamiętać o kilku zasadach. Powłoki lakiernicze współczesnych samochodów są znacznie cieńsze od stosowanych dawniej i bardziej wrażliwe na różnorodne czynniki zewnętrzne. Dlatego ważne jest używanie odpowiednich kosmetyków i narzędzi tak, aby nie uszkodzić lakieru.

Szampon samochodowy i mikrofibra

Po pierwsze do mycia karoserii nie wolno używać płynu do mycia naczyń ani żadnych detergentów używanych w gospodarstwie domowym. Chemia domowa ma za zadanie przede wszystkim usuwanie tłustych zanieczyszczeń. Płyny do mycia naczyń zawierają w swoim składzie rozcieńczony kwas lub ocet, który świetnie radzi sobie z tłuszczem, ale dla naszego lakieru może być zabójczy. Myjąc samochód detergentem używanym w kuchni, pozbawiamy lakier bariery ochronnej. W niektórych przypadkach już kilkukrotne umycie karoserii płynem do zmywania, powoduje zmatowienie lakieru. Dlatego przystępując do mycia samochodu, musimy posiadać szampon do karoserii. Kosmetyki samochodowe są specjalnie opracowane z myślą o karoserii pojazdów. I nawet jeśli podobnie się pienią czy pachną, ich działanie jest trochę inne od środków używanych w gospodarstwie domowym. Szampon samochodowy jest delikatniejszy i nie zawiera w składzie żadnych substancji agresywnie wnikających w powierzchnię metalu.

Oprócz szamponu należy wyposażyć się w miękką gąbkę lub ścierkę z mikrofibry. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są wygodne w użyciu akcesoria do mycia, takie jak specjalne rękawice z mikrofibry czy grube gąbki. Do szorowania karoserii nie wolno stosować szczotek z twardym włosiem, ponieważ zarysują lakier.

Warto także posiadać dodatkowe kosmetyki, takie jak preparat do usuwania uporczywych zabrudzeń czy spray do felg aluminiowych. Po umyciu samochodu dobrze być przygotowanym na zabezpieczenie karoserii odpowiednim woskiem.

Usuwamy zabrudzenia

Zanim przystąpimy do mycia całej karoserii powinniśmy usunąć uporczywe zabrudzenia, takie jak:

  • pozostałości po owadach
  • odchody ptaków
  • żywica i sok z drzew
  • smoła

Zwykły szampon może sobie z nimi nie poradzić, a pozostawione na karoserii powodują nieodwracalne zniszczenia. Wymienione wyżej substancje są na tyle agresywne, że wnikają głęboko w powierzchnię lakieru prowadząc do nieodwracalnych odbarwień i uszkodzeń. Należy je usuwać specjalnym preparatem, którym spryskuje się zanieczyszczenia, a następnie zmywa wodą.

Mycie właściwe

Po pozbyciu się uporczywych zanieczyszczeń należy dokładnie spryskać całą karoserię wodą. Myjka ciśnieniowa jest do tego najwygodniejsza, jednak spokojnie możemy posłużyć się także zwykłym wężem. Szamponu samochodowego nie wylewamy bezpośrednio na karoserię, ale rozprowadzamy w wodzie w proporcji zalecanej przez producenta. Mycie najlepiej wykonywać kolistymi ruchami tak, aby piana została rozprowadzona po całej powierzchni karoserii. Przy czym mycie należy zaczynać zawsze od dachu i najmniej zabrudzonych elementów karoserii, stopniowo przesuwając się ku dołowi pojazdu. Następnie należy dokładnie spłukać całą pianę, aby nie pozostawiła zacieków.

Alufelgi

Po wymyciu progów i błotników pora na zajęcie się obręczami. Podczas gdy felgi stalowe możemy umyć zwykłym szamponem, do usunięcia zabrudzeń z felg aluminiowych powinniśmy użyć specjalnego preparatu. Na powierzchni aluminium gromadzą się zanieczyszczenia nie tylko pochodzące z zewnątrz, ale także drobinki metalu z tarcz i klocków hamulcowych oraz kropelki płynu hamulcowego. Są one trudne do usuwania, gdyż głęboko wnikają w powierzchnię, a pozostawione na dłużej mogą prowadzić do uszkodzeń. Do czyszczenia felg aluminiowych służą specjalne preparaty, nazywane potocznie: „krwawa felga”, z uwagi na kolor płynu, który powstaje w czasie mycia. Stosując kosmetyk do felg należy pamiętać o dokładnym jego spłukaniu, a także nie natryskiwaniu preparatu na oponę.

Woskowanie i nanotechnologia

Woskownie daje dodatkową ochronę zabezpieczającą lakier przed wpływem czynników zewnętrznych. Na rynku dostępne są woski o zbliżonych właściwościach. Nowość stanowią kosmetyki wykorzystujące tak zwaną nanotechnologię, a więc reakcje na poziomie molekularnym. Cząsteczki takiego wosku przenikają do wewnętrznej struktury powłoki lakierniczej i znacznie lepiej ją zabezpieczają niż tradycyjny wosk. W myjniach dostępna jest także opcja woskowania automatycznego, lub nanoszenie wosku myjką. Specjaliści wskazują, że w dobie dzisiejszych technologii takie woski zupełnie nieźle zabezpieczają lakier. O wiele lepiej jest jednak poświęcić więcej czasu i dokładnie zawoskować karoserię ręcznie.

Mycie samochodu należy do przyjemności. Pozwala się odprężyć, a przy tym daje poczucie dobrze zagospodarowanego czasu wolnego. Aby mycie było równie owocne dla samochodu, jak dla nas należy stosować odpowiednie kosmetyki samochodowe. Niedopuszczalne jest używanie detergentów stosowanych w gospodarstwie domowym, ponieważ prowadzi do trwałego uszkodzenia lakieru. Przystępując do mycia samochodu musimy pamiętać także o ekologii i nie robić tego w miejscach, w których spływająca woda spowoduje zanieczyszczenie środowiska. Wraz z brudem usuwamy z karoserii substancje trujące dla środowiska, dlatego najlepiej robić to w myjni  wyposażonej w odpowiednią kanalizację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here