Dla większości kierowców każdy sezon letni i zimowy rozpoczyna się od wymiany opon. Od tej procedury zależy zwrotność samochodu i stopień bezpieczeństwa jazdy. Montaż opon można wykonać korzystając z usług warsztatów samochodowych. Na powodzenie procedury wpływa nie tylko prawidłowe wykonanie wszystkich czynności, ale również zastosowanie odpowiedniego narzędzia do montażu opon.
Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego
Jeśli wyważanie kół będzie traktowane jako usługa dodatkowa w serwisie, to powinieneś wybrać sprzęt z podstawowej wersji. Jeśli jednak ta usługa jest najważniejsza, warto zadbać o podstawowe narzędzia warsztatowe. Sprawdź ofertę https://narzedzia-esklep.pl/
Montażownice do opon umożliwiają obracanie kół zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Stoiska różnią się stopniem automatyzacji, a także maksymalną średnicą obsługiwanych kół. Ustalenie wymaganej średnicy jest łatwe. Wybierz stoisko o maksymalnej wartości spośród tych odpowiednich dla twojego budżetu. Wtedy będziesz mógł serwisować zarówno samochód sportowy, jak i duży SUV. Istnieją dwa rodzaje stoisk:
- Automatyczne pozwalają zaoszczędzić czas na ponowne zaginanie kół. Na pierwszym kole master pozycjonuje głowicę montażową do tarczy, a pozostałe są przetwarzane znacznie szybciej. Zestaw może zawierać wbudowany podnośnik, który unosi koło. W zestawie są też plastikowe krawędzie do powierzchni roboczych frontu (powierzchnia, na której mocowana jest felga), które ochronią felgi aluminiowe przed zarysowaniami.
- Półautomatyczne nadają się tam gdzie jest mniej klientów, ponieważ niektóre operacje będą musiały być wykonywane ręcznie. Kroki centrowania koła i zdejmowania opony będą wymagały zaangażowania pracownika. Ponadto metalowe krawędzie powierzchni roboczych nie zawsze są wyposażone w plastikowe podkładki. Zaletą stojaków półautomatycznych, oprócz ceny, jest stały stojak pionowy. Dzięki temu można je ustawić blisko ściany i zaoszczędzić miejsce na podłodze. Montażownice do samochodów działają pod napięciem 220V lub 380V. Jeśli to możliwe, powinieneś wybrać drugą opcję. Stojaki pracujące na wyższym napięciu są niezawodne i mniej wrażliwe na przepięcia.
Po zakończeniu ponownego zakładania koła musisz je wyważyć. Będzie to wymagało wyważarek do kół. Pomaga zredukować wibracje koła, gdy maszyna jest w ruchu. Zwróć uwagę na maksymalny rozmiar roboczy koła. Do obsługi SUV-ów może być wymagana obrabiarka z kołami 28”, 29”, 30” i 31”. Podczas gdy „lekka” wyważarka zwykle pracuje z kołami do 21”.
Wygięte koło należy wyprostować, w przeciwnym razie nie będzie możliwe jego prawidłowe wyważenie. Jednak ta usługa zwykle nie jest wymagana. Do szybkiej korekty geometrii koła wykorzystywane są specjalne prostowarki tarczowe . Sprzęt w tej kategorii dzieli się na te przeznaczone do pracy z kołami odlewanymi lub tłoczonymi, choć zdarzają się też modele uniwersalne. Prostowanie odbywa się poprzez działanie siłownika hydraulicznego (maszyny hydrauliczne) lub rolek tocznych (obrabiarki).
Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na maksymalną średnicę i rodzaj obsługiwanej przez nie tarczy, obecność zespołu obracającego oraz wymagania dotyczące zasilania. W zakresie mocy i ciśnienia roboczego parametry te dobierane są przez producenta z uwzględnieniem dodatkowych funkcji, takich jak zespół tokarski.
Myjki do kół uzupełniają podstawowe wyposażenie do montażu opon samochodów osobowych. Nie chodzi tylko o utrzymywanie gumy w czystości. Podczas wyważania brud uniemożliwia maszynie ocenę bicia tarczy, co prowadzi do nieprawidłowego doboru odważników i źle wykonanej pracy.
Te narzędzia warsztatowe dodatkowo ułatwią pracę mechaników
Aby szybko zdemontować i zamontować koła, należy użyć klucza pneumatycznego. Pomimo prostoty urządzenia ich wybór do codziennego i praktycznego użytku zależy od kilku niuansów. Moment obrotowy zależy od wielkości klucza. Do konserwacji lekkich pojazdów odpowiednie są wkrętaki do montażu opon z napędem 1/2 „. Podczas podłączania klucza udarowego do przewodu pneumatycznego ważne jest zainstalowanie filtra powietrza w celu osuszenia sprężonego powietrza. Zapobiega to korozji wewnętrznej. Jeśli pracujesz na zewnątrz, wybierz narzędzie z korpusem ze stali lub stopu aluminium. Jest cięższy od analogów wykonanych z materiału kompozytowego, ale jest odporny na agresywne czynniki zewnętrzne.
W przeciwieństwie do stacjonarnej windy wózek podnosi nawet „krzywo” zaparkowany samochód. Maksymalna wysokość podnoszenia wpływa na możliwość pracy z samochodami osobowymi o dużym prześwicie. Wysokość podbieracza jest ważna podczas pracy z nisko osadzonymi pojazdami. Przynajmniej jeden słupek musi być wyposażony w podnośniki o niskim podbiciu. W sklepach z oponami do samochodów osobowych stosuje się odważniki wyważające o masie od 5 do 60 g. Można je montować zarówno na zewnątrz, jak i na wewnętrznej stronie koła, w zależności od geometrii tarczy.